We wtorek 3 marca klasy VIb oraz VIc udały się do Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.
Uczestniczyliśmy przede wszystkim w lekcji muzealnej na temat „Jak żyli ludzie 1000 lat temu”. Byli oni zdecydowanie od nas zaradniejsi, a przedmioty, którymi się otaczali i posługiwali, wykonywali samodzielnie. Braliśmy je do rąk i zastanawialiśmy się do czego służyły.
Zwiedziliśmy również wystawę stałą „Początki państwa polskiego”, która przedstawiła nam początki państwa polskiego z perspektywy trzech haseł: Państwo, Źródło, Kultura. Na wystawie, składającej się z ponad 500 eksponatów, zobaczyliśmy m.in. rekonstrukcję drewnianego wału grodu w Gnieźnie z lat 40. X w., detale architektoniczne z XI-wiecznej katedry gnieźnieńskiej, zabytki archeologiczne dotyczące wierzeń i życia codziennego w czasach pierwszych Piastów pochodzące z Gniezna i okolic, regalia królewskie, księgi, dokumenty, pieczęcie i bulle, elementy wyposażenia średniowiecznych wojów, insygnia władzy biskupiej. Uzupełnieniem wystawy była przedstawiona na osi czasu genealogia dynastii Piastów i znaczących faktów z historii okresu ich panowania.
Zobaczyliśmy także wystawę pokazują kolekcję kilkuset płytek ceramicznych oraz kafli piecowych. Przyglądając się wizerunkom na ich powierzchniach, zobaczyliśmy, jak wyglądał świat ludzi, którzy je tworzyli. Niektóre ukazują życie codzienne, np. tańczących weselników, inne z kolei – świat wyobrażeń, jak choćby kafel z syreną z dwoma ogonami. Na kaflach oglądaliśmy postacie świętych, sceny biblijne lub rodem z mitów greckich. Dostrzegliśmy też herby rycerskie, ale również i rzecz tak niespodziewaną, jak planszę do popularnej niegdyś gry „młynek”. Cała kolekcja jest największą tego typu w Polsce i jedną z największych w Europie.