W roku szkolnym 2020/2021 nasza szkoła bierze udział w III edycji podprojektu „Cyfrowa Mapa Dorzecza Warty” realizowanego w ramach projektu „Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020”. Podprojekt został opracowany przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu przy współpracy z kadrą naukową Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W naszej szkole chęć udziału w projekcie wyraziło 12 uczniów z klasy 6a oraz 12 uczniów z klasy 7a, tworząc tym samym dwie grupy projektowe. Opiekunami podprojektu są p. Anna Ziajka oraz p. Marika Namyślak.
Każda z grup realizuje dwa tematy projektowe.
Uczniowie klasy 6a zajmują się tematami:
- „Hałas w środowisku –źródła, zmienność w czasie i w przestrzeni oraz wpływ na jakość życia”,
- „Ceny wybranych artykułów żywnościowych w mojej miejscowości oraz na obszarze dorzecza Warty”.
Natomiast uczniowie klasy 7a mierzą się z tematami:
- „Kwaśne deszcze, ich geneza, zmienność sezonowa i zróżnicowanie przestrzenne”,
- „Lokalizacja dzikich wysypisk”.
Celem podprojektu jest budowanie i pogłębianie związków uczniów z „małą ojczyzną”, poznanie struktur i zależności w środowisku społeczno-przyrodniczym poprzez analizę relacji w czasie i przestrzeni, nabycie umiejętności pracy metodą projektu, nabycie umiejętności identyfikacji problemów naukowych, stawianie hipotez oraz sposób ich uzasadniania, uświadomienie użyteczności poznanych narzędzi i metod matematyki do opisywania, rozwiązywanie prostych problemów życia społecznego i przyrody.
Uczniowie biorąc udział w realizacji zadań projektowych wykorzystują różne przyrządy pomiarowe, technologie informatyczne, stosują odpowiednie techniki obliczeniowe. Przy pracy w podprojekcie uczniowie korzystają z otrzymanych urządzeń: tabletów, sensedisc oraz aplikacji na smartfonach/ tabletach „NoiseCapture”. Szkoła uzyskała również stację meteorologiczną NEXUS, która została już zainstalowana na budynku szkolnym.
Urządzenia uzyskane dzięki udziałowi w podprojekcie uczniowie będą wykorzystywali podczas zajęć szkolnych.