Krotoszyn, 18 marca 2022 r.
Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice,
od prawie miesiąca trwa konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą prowadzony przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu. Wydarzenia te ogromnie wpłynęły zarówno na naszą lokalną sytuację jak i na sytuację w Polsce.
W Szkole Podstawowej nr 3 z OI im. Jana Pawła II w Krotoszynie od 24 lutego 2022 r. przybyło 22 uczniów z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Uczniowie Ci pochodzą z okolic Zaporoża, Kijowa, Vinnicy, Żytomierza, Krzywego Rogu, Charkowa, Mariupola. Uczęszczają do różnych klas: od oddziału przedszkolnego do klasy ósmej. W szkole uczyło się już wcześniej czterech uczniów narodowości ukraińskiej, którzy świetnie znają język polski. Ci koledzy są dobrymi przewodnikami swoich nowych ukraińskich kolegów, wprowadzają ich w tajniki szkoły, nauki, polskich zwyczajów pomagają im w komunikacji, objaśniają wszystkie sprawy potrzebne do funkcjonowania w szkole i Krotoszynie. Obecnie wszystkich uczniów narodowości ukraińskiej, którzy pobierają naukę w szkole na Błoniu jest 26. Od początku wojny postawa społeczności szkolnej, rodziców, przyjaciół szkoły podobnie jak i wszystkich mieszkańców Krotoszyna - to postawa godna uznania. Niesiona jest bezinteresowna pomoc. Cierpienie jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie uchodźcom dobrych warunków bytowych oraz kontynuowania nauki. Wszystkie dzieci i młodzież, które uczęszczają do naszej szkoły mają godne warunki mieszkaniowe, są dobrze wyposażone w odzież, obuwie, strój sportowy, zeszyty, szkolne przybory, podręczniki. Rodziny ukraińskie pozyskały środki czystości, odzież, żywność przy pomocy takich instytucji jak krotoszyńska Stacja Opieki Caritas, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Ochotnicza Straż Pożarna, oraz przy pomocy naszych kochanych rodziców, na których zawsze można polegać w trudnych sytuacjach.
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję, że niesiecie bezpośrednią pomoc ukraińskim dzieciom i ich rodzinom. To bezinteresowne zainteresowanie godne jest najwyższego uznania, to przykład solidarności w obliczu ludzkiej tragedii. Dziękuję Wam również za codzienne wsparcie, którego udzielacie, aby ukraińscy uczniowie jak najlepiej zaaklimatyzowali się w przedszkolu, szkole
i w naszej małej ojczyźnie - Krotoszynie.
Drodzy Uczniowie, z wyjątkową dojrzałością przyjęliście kolegów i koleżanki z Ukrainy do swoich klas. Bardzo Wam za to dziękuje. Liczę, że wspólna nauka będzie okazją do wymiany doświadczeń oraz nawiązania dobrych relacji. To Wy jesteście dla nich przewodnikami w poznawaniu polskiej mowy, polskich obyczajów.
Ukraińscy uczniowie mają zapewnioną pomoc psychologiczno – pedagogiczną, dodatkowo uczą się języka polskiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Rodzice tych uczniów, a właściwie ich matki codziennie uczą się w szkole języka polskiego, zajęcia trwają już ponad dwa tygodnie i ukraińskie kobiety bardzo dobrze radzą sobie z polską mową!
Bardzo dziękuję nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i wszystkim mieszkańcom dobrej woli, którzy otoczyli troską przybyłe dzieci, młodzież i rodziny z Ukrainy, którzy dają im poczucie bezpieczeństwa, godne warunki bytowe, edukację.
Z wyrazami szacunku
Mariola Kaźmierczak
|dyrektor szkoły