22 kwietnia ludzie na całym świecie łącza się w obronie największego wspólnego dobra - domu całej ludzkości - planety Ziemi. Z tej to okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty oraz wzięli udział w happeningu. Celem tego przedsięwzięcia było uzmysłowienie młodym ludziom, że warto oszczędzać wodę, energię elektryczną, segregować śmieci, nie kupować zbędnych rzeczy, stosować recykling…
Nie powinniśmy biernie czekać na lepszy świat, lecz świadomie przyłączyć się do ratowania naszej Ziemi- nawoływali prowadzący dzisiejszą uroczystość Magda i Jakub.
Zaczęliśmy od małego – symbolicznego kroku, ale zrobiliśmy go z wielkim sercem- posadziliśmy dwie lipy. Pomogli nam w tym zaproszeni goście: pan Franciszek Marszałek – burmistrza Krotoszyna, Pani Anna Sikora – przewodnicząca Rady Miejskiej w Krotoszynie, przedstawiciele rodziców: pan Adam Krawczyński, panie Agnieszka Krawczyńska, Ilona Golińska, Justyna Tomza oraz pani dyrektor Mariola Kaźmierczak i pani wicedyrektor Aneta Nadstawska
Dlaczego lipy?
Lipa od dawna jest ceniona jako roślina miododajna i lecznicza - symbol łagodności i pokoju. Dawniej to właśnie wokół lipy toczyło się życie całej społeczności, sadzono ją na środku wioski, pod nią toczyły się sądy, zebrania.
Jan Kochanowski – jeden z najwybitniejszych polskich poetów uwielbiał spokój, jaki dawała mu lipa rosnąca przy jego dworku w Czarnolesie. W znanej wszystkim fraszce pisał: „Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie…”
Podobnie nasza szkoła, szkoła na krotoszyńskim Błoniu znana jest z tego, że od ponad stu lat stoi pośród lip. To z tym wspaniałymi drzewami od samego początku placówka była utożsamiana i to one nadawały jej niezwykłego, swojskiego charakteru.
Dziś, w dniu Ziemi, w roku jubileuszu naszej Szkoły oddajmy symboliczny hołd naszemu wspólnemu domowi.
Czy potraficie sobie wyobrazić, że za 100 lat, kiedy nas już nie będzie, posadzone dziś lipy nadal będą koić swym zapachem i szumem, serca przyszłych pokoleń?