29 września 1882 r. urodziła się Janina Porazińska. Wybitna pisarka książek dla dzieci. To właśnie ją w 2001 r. Polska Izba Książki wybrała na patronkę Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Święto, które obchodzimy co roku w dniu urodzin pisarki, to święto zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnie, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, ale przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje.
Głośne czytanie jest motywem przewodnim tego święta. Biblioteka Szkolna, włączając się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, przygotowała serię spotkań dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Klasy drugie odwiedziły uczennice klasy siódmej: Kasia Sperzyńska, Marcelina Ginter, Weronika Sobańska i Lena Wolniak, które młodszym koleżankom i kolegom przeczytały z podziałem na role baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”. Klasy pierwsze usłyszały opowiadanie pt.:„Kolczasty przyjaciel”. Przy okazji dowiedziały się różnych ciekawostek o życiu jeża, a także poznały rodzaje kasztanów. W klasach trzecich pani bibliotekarka rozpoczęła cykl spotkań z lekturą „Sposób na Elfa” M. Pałasza. Natomiast klasom czwartym zaproponowana została książka K. i P. Ziemnickich „Droga do gwiazd”, dzięki której uczniowie poznają historię życia Mikołaja Kopernika.
Dzieci w przedszkolu : Grupę „Motylki” oraz Grupę „Pszczółki” odwiedziły wspólnie Panie Bibliotekarki z Biblioteki Szkolnej oraz z Filii nr 1 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej. Panie przeczytały maluchom opowiastki z książki pt. „Bajki o zwierzętach”. Zajęcia zakończyły się kolorowaniem przez dzieci kolorowanki i wspólnym zdjęciem. Z okazji Dnia Głośnego czytania zorganizowane zostały też zajęcia dla dzieci ze świetlicy szkolnej. Im również Panie Bibliotekarki przeczytały opowiadanie Olgi Baszczak pt. „O czym marzą hipopotamy” i historyjkę autorstwa Anny Sójki pt. „Jeż Jaś”. Po wysłuchaniu bajek dzieci stwierdziły, że warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.
Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole. Święto było okazją do promocji czytelnictwa jako narzędzia edukacyjnego i formy rozrywki, a także okazją do zrozumienia, jak ważne jest czytanie na głos dla rozwoju umysłowego i emocjonalnego. Pamiętajmy, że takie święto warto obchodzić każdego dnia, nie tylko 29 września.