Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. Jest to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.
Święto, jak co roku, zostało wykorzystane przez Bibliotekę Szkolną do spotkań z książką czytaną na głos najmłodszym dzieciom naszej szkoły. W klasach trzecich Pani bibliotekarka rozpoczęła cykl spotkań z lekturą „Sposób na Elfa” M. Pałasza o adoptowanym psie, jego przygodach i przygodach jego nowych właścicieli.
Klasy drugie odwiedziły uczennice klasy ósmej: Marcelina Ginter, Katarzyna Sperzyńska, Lena Wolniak i Maria Raczkiewicz oraz Aleksandra Jankowska z klasy piątej, które młodszym koleżankom i kolegom przeczytały z podziałem na role baśń H. Ch. Andersena „Brzydkie Kaczątko”.
Klasy Ia i Ic usłyszały opowiastki z książki pt. „Bajki o zwierzętach”. Były to historyjki: pt. „Jeż Jaś” Anny Sójki, „Zapasy wiewiórki” Doroty Głośnickiej i „O króliczku i zajączku” Edyty Zarębskiej, które zostały im przeczytane przez czwartoklasistki Gabrielę Sworę i Michalinę Sawicką. W czasie czytania Iga Cienkusz i Lena Walenczak przy pomocy przyniesionych maskotek i rekwizytów próbowały zwizualizować czytane treści. Dzieci przekonały się, że warto dbać o przyjaciół oraz mieć marzenia. Natomiast uczniowie klasy Ib poznali opowiadanie pt.:„Kolczasty przyjaciel”. Przy okazji dowiedzieli się różnych ciekawostek o życiu jeża, a także poznali rodzaje kasztanów. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali kolorowanki.
Natomiast w oddziałach przedszkolnych do wspólnego czytania została zaproszona Pani Bibliotekarka Filii Nr1 Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej - Stefania Plewa, która razem z Panią Marzeną Frankiewicz przeczytała w grupie „Pszczółki” bajkę „Awanturka” z książeczki pt. „Bajeczki spod kolorowej wstążeczki”. W dowcipnym przekazaniu zachowania zwierząt pomogły Bibliotekarkom uczennice klasy VIIIb , pokazując dzieciom papierowe postacie bohaterów. Dla grupy „Motylki” Panie Bibliotekarki wybrały książeczkę pt. „Pierwszy dzień w przedszkolu”, opowiadającej o sposobach poradzenia sobie z emocjami, które towarzyszą pójściu do przedszkola. Jedna Pani czytała historyjkę, druga odgrywała rolę głównego bohatera. Prowadzące spotkania z dziećmi zauważyły, że czytanie i inscenizowanie czytanych scen skupia uwagę słuchających i może być źródłem przyjemności czytelniczej.
Dziękujemy wszystkim za włączenie się w organizację Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole. Święto kolejny raz dało wspaniałą okazję do promocji czytelnictwa.