2 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowym Dniem Świadomości Autyzmu jest to ogólnoświatowa inicjatywa "Na niebiesko dla autyzmu"
DLACZEGO WYBRANO KOLOR NIEBIESKI?
Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.
Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; jest zaburzeniem rozwoju. Typowe dla niego nieprawidłowości ujawniają się w trzech sferach: relacji społecznych, komunikacji i wzorca zachowań, charakteryzującego się pewnym schematyzmem. Nasilenie trudności specyficznych dla autyzmu, a także poziom funkcjonowania osób nim dotkniętych jest bardzo zróżnicowany, dlatego też często w odniesieniu do tego zaburzenia używa się terminu „spektrum zaburzeń autystycznych”.
"ŻYCIE JEST JAK PUDEŁKO CZEKOLADEK, NIGDY NIE WIESZ CO CI SIĘ TRAFI."
Autyzm nie jest problemem innych ludzi, to nie jest tak, że nas ten problem nie dotyczy. W ostatnich latach wzrosła częstość występowania zaburzeń należących do spektrum autyzmu. Z niektórych badań wynika, że obecnie mogą one występować nawet u jednej na 100 osób. Te statystyki w zastraszającym tempie rosną z roku na rok. ONZ oficjalnie uznał autyzm za jeden z największych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy i AIDS.
Włączając się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu chcemy przyczynić się do zmiany sposobu postrzegania osób ze spektrum autyzmu. Może przykuje to uwagę, skłoni do poszerzenia wiedzy o autyzmie. Może właśnie dzięki temu zmienimy sposób postrzegania innych ludzi i widząc w przestrzeni publicznej rozkrzyczanego, agresywnego czterolatka i trochę bezradnych wobec jego zachowania rodziców przestaniemy myśleć, że to na pewno efekt "bezstresowego wychowania”.
NIE BĄDŹMY ZIELONI W TEMACIE AUTYZMU!
Zebrała i opracowała:
neurologopeda Alicja Zajączkowska